Kibarlı Panax Ürünleri Yetkili Satış Sitesi » Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?
clavis panax
clavis panax

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?


Damar tıkanıklığı kişilerde bir anda beliren bir rahatsızlık değildir. Yavaş yavaş belirir. Başlangıçta herhangi bir belirti gözlemlenmeyebilir. Kişinin yaşayışına, genetik durumuna ve değişik faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde ortaya çıkar. Damar tıkanıklığı ileri safhalara ulaşmadan farkedilme ihtimali düşük olan bir hastalıktır.
Damar tıkanıklığında belirti, damarda olan tıkanıklığın yeri ile ilgilidir. Damar tıkanıklığı nedeni ile dokulara yeterli oksijen gidemez ve sonucunda ilgili bölgedeki kan dolaşımı engellenir.
Lezyon beyinde; görme ve konuşma bozuklukları, hafıza kaybı, kısa süreli bilinç kaybı, yer ve zaman kaybı, kol veya bacaklarda kas gücünün ani ve geçici olarak zayıflaması ve beyin trombozu gelişir.
Lezyon kalpte; kalp kasının kasılma gücü zayıflar. Kalpte ritim düzensizlikleri, göğüs ağrıları ve sonunda ise kalp krizi oluşur.
Lezyonlar bacakta ise; yürürken kramp ağrıları, ısı kaybı, kramplar, deride kalınlaşma ve koyulaşması oluşur.
Böbrekte ise; kan basıncının artması, böbrek fonksiyonlarında işlev kaybı meydana gelebilir.
Damar setliğinin en belirgin özelliği göğüs kafesinin ortasında oluşan baskı, sıkışma ve ağrı olarak bilinse de bazen de omuz, kollar, çene yada sırt bölgesinde aynı tepkilere rastlanabilir. Bu tarz bir şikayetiniz mevcut ise en kısa sürede bir kardiyolojik muayeneden geçmeniz gerekmektedir.
Kişinin kalça, baldır veya uyluk kaslarında zorlamayla ortaya çıkan bazı ağrılar, kasık veya bacak damarlarında meydana gelen bir tıkanıklığın habercisi olabilir.
Aynı şekilde, kol veya bacakta gelişen güç kaybı, ani gelişen görme veya konuşma bozukluğu gibi belirtiler de beyne kan götüren damarlarda meydana gelen bir tıkanıklığın ve bu tıkanıklık sonucu gelişen inmenin habercisi olabilir.
Kişinin göğsündeki sıkışma ve vücudun farklı yerlerinde hissedilen ağrılar (Angina pektoris gibi) yine koroner damarlardaki bir tıkanıklığa işaret edebilir.
El, kol ve bacaklarda meydana gelen uyuşmalar damar tıkanıklığının olası belirtileri arasında gösterilmektedir.
Ayrıca uzmanlar, cinsel manadaki yetersizliklerin damar tıkanıklığının göstergesi olduğunun altını çizmektedirler. Kişinin kan akışındaki yetersizlik organlarının tam kapasiteyle çalışmasını engellediği için bazen damar tıkanıklığı kişide cinsel fonksiyon bozukluğuna sebebiyet vermekte ve kişinın bazı organları işlevlerini olması gerektiği gibi yerine getirememektedir.

BEYİN DAMAR TIKANIKLIĞI BELİRTİLERİ;

Nadir de görülse, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku eğilimi ve bilinç bulanıklığı beyin hastalığının ön belirtileri arasında yer almaktadır. Beyinde meydana gelen doku yıkımının yerine göre, hafif konuşma, hareket ve görme bozuklukları görülür. Bu dönemde bilinç açıktır. Belirtiler birkaç saniye ya da birkaç dakika, bazen de daha uzun sürer. Ağır olguların ise beyinde meydana gelebilecek şiddetli bir tablo ile ortaya çıkma riski yüksektir.

2 Temmuz 2012 Saat : 2:41

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsinizyanmenu

mustafa eraslan


mustafa eraslan
Panax Yorumlar
256 bit veri şifreleme
30 gün içinde iade
Taksitlendirme
Teslimatta ödeme
evden eve nakliyat evden eve